POZNAJ POLSKĘ
Projekt ,,Poznaj Polskę''
.
Wycieczka do Torunia.
10 listopada uczniowie klas IV-VII w ramach programu POZNAJ POLSKĘ udali się do Torunia – urokliwego miasta nad Wisłą gdzie wraz z przewodnikiem zwiedzili Stare Miasto: Krzywą Wieżę, wielki gotycki Ratusz Staromiejski, Muzeum Toruńskiego Piernika, które znajduje się w dawnej XIX wiecznej fabryce pierników. Podczas zwiedzania zobaczyli zabytkowe przedmioty związane z pracą piernikarzy (formy, maszyny, piece), a poprzez multimedia i opowieści pani przewodnik poznali historię toruńskiego przysmaku. Uczniowie odwiedzili także dom Mikołaja Kopernika gdzie poznali sylwetkę wielkiego astronoma zaprezentowaną w nowoczesny i interaktywny sposób. Udali się również do Planetarium i podczas seansu „Wirująca Planeta” uzupełnili wiedzę o gwiazdach oraz planetach. Po obiedzie uczestniczyli w warsztatach mistrza Jana, tam poznali przepis na prawdziwe toruńskie pierniki i każdy z uczestników miał okazję własnoręcznie przygotować piernik. Pełni wrażeń z piernikami w rękach wrócili do domu. Za opracowanie programu wycieczki oraz jej realizację odpowiedzialne były p. Ilona Iskrzyńska i p. Elżbieta Fortak-Florczyk.
http://spbaby.moszczenica.eu/post/details/203/wycieczka-do-torunia
WYCIECZKA DO WARSZAWY KLAS 7a, 7b i 8 W RAMACH PROJEKTU „POZNAJ POLSKĘ”
W dniu 06.06.2022 r. odbyła się wycieczka w do Warszawy, w której uczestniczyli uczniowie klas: VIIa, VIIb i VIII. Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Polin, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Powązek Wojskowych, Pierwszym punktem programu był spacer na Powązki Wojskowe, gdzie mogliśmy zobaczyć groby zasłużonych ludzi dla narodu polskiego. Wśród grobów mogliśmy zobaczyć groby bohaterów Szarych Szeregów, żołnierzy AK czy zmarłych w katastrofie smoleńskiej. Uwagę męskiej części wycieczki przykuły groby znanych sportowców polskich. Drugim etapem było zwiedzanie Muzeum Polin (Muzeum Historii Żydów Polskich). Jak sama nazwa wskazuje, poznaliśmy historię Żydów zamieszkujących Polskę przez okres tysiąca lat. Wśród niezwykłych wirtualnych wystaw odwiedziliśmy miejsce poświęcone naszemu Patronowi Szkoły, Januszowi Korczakowi. Po zwiedzaniu Muzeum Polin był czas na obiad. Potem odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniowie poznali życie codzienne powstańców, umundurowanie, broń, fotografie autentycznych scen powstańczych, losy ludności cywilnej oraz dzieci. Obejrzeli samolot „Liberator”, którym dokonywano zrzutów dla powstańców. Poznali w jaki sposób działała podziemna poczta polska i tajne drukarnie. Dużym przeżyciem była możliwość przejścia kanałami i sprawdzenie, co mogli czuć powstańcy poruszający się nimi w różne dzielnice Warszawy. Uczniowie obejrzeli też film pt. „Miasto ruin”- komputerową rekonstrukcję zrównanej z ziemią Warszawy. Wycieczka z pewnością zapadnie w pamięci uczniów klas starszych. Nad uczniami czuwali: p. I. Jędrzejczyk – kierownik wycieczki i wychowawcy; p. J. Nowak, p. E. Fortak- Florczyk i p. A. Czechowska.
Wycieczka klas I-III do Warszawy – 24.05.2022r.
Dnia 24.06.2022r. uczniowie klas I-III wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Warszawy. W stolicy zwiedzili Stare Miasto: Plac Zamkowy, Rynek Starego Miasta, pomnik Syrenki, mury miejskie, najwęższą kamienicę, najkrótszą ulicę, Gnojną Górę, pomnik Małego Powstańca. Największe wrażenie zrobiły wnętrza Zamku Królewskiego. Na Krakowskim Przedmieściu podziwiali Pałac Prezydencki, pomnik Adama Mickiewicza, kamienice. Wszystkim podobała się zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Uczniowie zachwyceni byli Łazienkami Królewskimi. Nie mniejszy podziw budziło bardzo nowoczesne Muzeum Fryderyka Chopina. Mimo zmęczenia, humor dopisywał do końca.
Wycieczka klas I-III do Nieborowa i okolic – 01.06.2022r.
Dzień Dziecka dla klas I-III rozpoczął się w warsztacie garncarskim w Bolimowie. Dzieci własnoręcznie robiły naczynia gliniane i malowały je. Poznały historię zakładu. Po zjedzeniu pieczonych na ognisku kiełbasek wszyscy wyruszyli w dalszą drogę. W Nieborowie pani przewodnik opowiadała o historii pałacu Radziwiłłów. Udany był spacer po parku w Arkadii. Potem dzieci miały okazję zobaczyć, jak wiele lat temu żyli biedni i bogaci chłopi – jak mieszkali, czym pracowali, jak wyglądały zabudowania gospodarskie. Dzieci były zdziwione tym, że szkoły były tak małe. Miały okazję zobaczyć wiatraki, kościół drewniany. Przekonały się, czym jest skansen. Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Ludowe w Sromowie. Dzieci były zaciekawione ruchomymi scenkami. Na zakończenie same mogły wprawiać w ruch różne drewniane figurki.
Wycieczka klas 4-6 do Warszawy – Zamek Królewski i Centrum Nauki Kopernik
15 czerwca 2022 r. uczniowie klas 4-6 udali się z opiekunami do Warszawy. Celem wycieczki było poznanie kultury i dziedzictwa narodowego poprzez zwiedzanie Muzeum i Rezydencji Królów Rzeczypospolitej w Zamku Królewskim. Potem uczestnicy wycieczki przeszli szlakiem naszych przodków, którzy dnia 3 maja 1791 r. udali się z Zamku Królewskiego do Katedry św. Jana, aby tam przysiąc wierność uchwalonej Konstytucji. Oczywiście nie zabrakło informacji i zdjęć na tle Stadionu Narodowego, który budził szczególne zainteresowanie wśród naszych miłośników sportu. Potem wszyscy udali się na obiad. Po posiłku zwiedziliśmy Stare Miasto i odwiedziliśmy warszawską Syrenkę. W drodze do centrum odwiedziliśmy symboliczny Pomnik Małego Powstańca. Kolejnym punktem na naszej podróżniczej mapie Warszawy było Centrum Nauki Kopernik. Dzieci miały dużą przestrzeń stymulującą je do nieskrępowanego eksperymentowania oraz pełną wolność w odkrywaniu świata. Dzieci eksperymentowały, angażując wszystkie swoje zmysły, bez najmniejszych oporów i bez wstydu przed pomyłką. Wszyscy pełni wrażeń i doświadczeń wrócili do domu. Nad uczniami czuwali wychowawcy: p. Iwona Jędrzejczyk (kierownik wycieczki), p. Ilona Iskrzyńska i p. Katarzyna Jędrusińska oraz p. Katarzyna Kowalska.
Wycieczka do Łodzi klas 1 – 3
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie klas 1 – 3
Wycieczka kl 7-8 do Krakowa