PATRON SZKOŁY

                                                    

               Janusz Korczak czyli Henryk  Goldszmit  (ps. Stary Doktor) urodził się 22 czerwca 1878 roku w Warszawie. Był pedagogiem ,publicystą ,pisarzem ,lekarzem ,działaczem społecznym. Był także prekursorem działań na rzecz praw dzieci i jego całkowitego równouprawnienia ,a także pionierem działań w dziedzinie resocjalizacji nieletnich ,diagnozowania wychowawczego ,opieki nad dzieckiem trudnym. W 1905 roku ukończył Wydział  Lekarski Uniwersytetu Cesarskiego w Warszawie. Od roku 1912 objął stanowisko dyrektora warszawskiego Domu Sierot dla dzieci żydowskich .Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pracował jako lekarz, był też w 1919 roku współorganizatorem pierwszego sierocińca dla dzieci polskich „Nasz Dom”. W latach 1919-1920 brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w randze majora. Korczak całe życie poświęcił dzieciom . Opracował  projekt szkoły dla dzieci upośledzonych umysłowo . Zasłynął jako  wielki pedagog i teoretyk wychowania. Wielokrotnie podkreślał konieczność szacunku dla dzieci, poważnego traktowania jego przeżyć  i problemów . Był zwolennikiem emancypacji dziecka, jego samostanowienia i poszanowania praw. W 1926 roku za swą działalność  został odznaczony Krzyżem Oficerskim  Orderu Odrodzenia Polski. W 1934 roku prowadził cykl audycji radiowych  „Starego Doktora”, które cieszyły  się niezwykłą popularnością. Janusz Korczak był także znany i cenionym pisarzem i publicystą. W swoich artykułach poruszał temat miłości rodzicielskiej, wychowania i zdrowia. Jego dorobek pisarski obejmuje książki zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych. Były wśród nich eseje, powieści, utwory dramatyczne i dzieła   pedagogiczne. Najbardziej znane jego prace to: „Jak kochać dziecko”, „Król Maciuś Pierwszy”, „Król Maciuś na wyspie bezludnej”, „Kajtuś Czarodziej” , „Kiedy znów będę mały”, „Józki, Jaski i Franki”, „Mośki, Jaśki i Srule”, „Prawo dziecka do szacunku”.  Za swą twórczość literacką w 1937 roku otrzymał Złoty Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury. Po wybuchu wojny w 1939 roku Korczak nadal wspierał warszawskie sierocińce. Pisał odezwy, w których prosił o pomoc dla dzieci. Po przeniesieniu Domu Sierot na teren warszawskiego getta pozostał ze swoimi podopiecznymi, starając się zapewnić im poczucie bezpieczeństwa. Odrzucał wszelkie propozycje porzucenia dzieci, choć międzynarodowa sława dawała mu szansę na przeczekanie wojny w każdym neutralnym kraju.  Zginął wraz z wychowankami w początkach sierpnia 1942 roku. Dobrowolnie towarzyszył im w drodze na śmierć komorze gazowej obozu zagłady w Treblince. W 1978 roku powstał Międzynarodowy Komitet im. Korczaka , który posiada swoje oddziały na całym świecie. 

                                                        

Aktualności

Zdjęcie główne

17.08.2018

Sukcesy 2017/2018

W minionym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Babach uczestniczyli w różnych konkursach i zawodach, osiągając wiele sukcesów.Oto ich wyniki:- Gminne Zawody w Unihokeja          – 2 x I miejsce (dziewczęta, chłopcy)-Gminny Bieg Niepodległości              - I, III miejsce kl. I-III                                                               - II miejsce kl. VII-gimnazjum- Gminne Zawody w Piłkę Ręczną       – I miejsce dziewczęta                                                               - II miejsce chłopcy- Gminne Zawody Szachowe                - I miejsce- Gminne Zawody w Piłkę Siatkową    – I miejsce dziewczęta                                                               - II miejsce chłopcy- Gminne Zawody w Piłkę Koszykową - I miejsce dziewczęta                                                               - II miejsce chłopcy- Gminne Zawody w Piłkę Nożną Dziewcząt- I miejsce- Gminny Konkurs Poezji Patriotycznej – nagroda główna- Gminny Konkurs Recytatorski Poezji ks. J. Twardowskiego -  2 nagrody, 2 wyróżnienia- Gminny Konkurs Literacki „Wolontariusz” - 2 nagrody- Gminny Konkurs Recytatorski kl. I - III „Dla Niepodległej”  -  nagroda- Gminny Konkurs Ortograficzny  kl. III–  2 x I miejsce- Międzyszkolny Konkurs Fotograficzny „Tak widzę moją Ojczyznę”- wyróżnienie- Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Jan Paweł II polska droga ku wolności” – wyróżnienie- Międzyszkolny Konkurs piosenki Ludowej – 3 nagrody, wyróżnienie- Powiatowy przegląd Muzyczny – I miejsce-  Powiatowy konkurs Plastyczny „Najbardziej lubię rysować”- 2 nagrody, 5 wyróżnień- Powiatowy Konkurs Ekologiczno-Literacki „Ryby, płazy, wodorosty – ekosystem nie jest prosty”-      III miejsce- Powiatowy Turniej Recytatorski „ Emocje zakute w słowa”- wyróżnienie- Powiatowe Zawody w Unihokeja     – II miejsce- Powiatowe Zawody w Piłkę Ręczną – IV miejsce- Powiatowe Zawody Szachowe         - III miejsce- Powiatowe Zawody w Piłkę Nożną Dziewcząt- II miejsce- Wojewódzki Konkurs Ortograficzny „O pióro Dyrektora WODN” - wyróżnienie- Archidiecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej – II miejsce  etap rejonowy, zakwalifikowanie do etapu  wojewódzkiego- Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny EKO - PLANETA – nagroda, 5 wyróżnień- Ogólnopolska Olimpiada Matematyczna „ARCHIMEDES PLUS” – laureat II st., III st.- Ogólnopolski Konkurs Plastyczno- Literacki  „ Pani Ireno…….”   - III miejsce- Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „ Śladami historii Piotrkowa Trybunalskiego” – wyróżnienie- Ogólnopolski Konkurs Historyczny „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” – etap rejonowy – 3 os.- Ogólnopolski Konkurs „Tu powstała Polska – tu wygrała Polska. 100-lecie Powstania Wielkopolskiego”-  finaliści (1 z 5 zespołów)- Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „ Wesołego Alleluja” - nagroda

Czytaj więcej...
Choinka Szkolna 2018/2019

09.02.2019

Choinka Szkolna 2018/2019

     W sobotę 9 lutego w naszej szkole odbyła się choinka szkolna. Uczniowie klas 0-IV bawili się od godziny 10.00 do 14.00 natomiast klasy starsze od 15.00 do 19.00. Uczniowie klas młodszych mogli zobaczyć bajkę w wykonaniu klasy III, którą prezentowali z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Uczniów zabawiał profesjonalny DJ. Na sali pojawił się wielki miś, który zafascynował uczestników zabawy. Dla wszystkich uczestników rodzice przygotowali poczęstunek.

Czytaj więcej...
Apel SU podsumowujący I półrocze roku szkolnego 2018/2019

09.02.2019

Apel SU podsumowujący I półrocze roku szkolnego 2018/2019

  W czwartek 7 lutego 2019 odbył się apel podsumowujący II półrocze roku szkolnego 2018/2019.  Podsumowano wyniki akcji, które były przeprowadzane przez SU i Szkolne Koło Wolontariatu PROMYK m.in. Wigilia dla zwierząt, Góra Grosza (uczniowie kl I zdobyli I miejsce za zbiórkę największej liczby monet), Wszystkie Kolory Świata, Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.    Specjalnymi Oklaskami zostali uhonorowani uczniowie z poszczególnych klas, którzy uzyskali najlepsze wyniki w nauce w I półroczu.    Wręczone zostały również nagrody i wyróżnienia w konkursach np: Ogólnopolski konkurs przedmiotowy z języka angielskiego i matematyki PINGWIN, wewnątrzszkolne : Kanada w obiektywie, Wiedzy o sporcie.Rozstrzygnięto konkurs o puchar dyrektora szkoły dla najlepszej klasy , który  z rąk pani dyrektor Marii Bylinki odebrał przewodniczący klasy IV b.

Czytaj więcej...
Dyskoteka szkolna zorganizowana przez klasy IV-VI

24.10.2019

Dyskoteka szkolna zorganizowana przez klasy IV-VI.

4 października w naszej szkole miała miejsce pierwsza w tym roku szkolnym dyskoteka zorganizowana przez uczniów klas IV i VI. Jakże mogłoby być inaczej - świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Frekwencja dopisała, tańcom i hulańcom nie było końca. Oprócz wyczynów tanecznych uczniowie wzięli udział w licznych konkurencjach przeznaczonych zwłaszcza dla Panów. Serdecznie dziękujemy organizatorom, jak również rodzicom, których pomoc jak zwykle była niezastąpiona.

Czytaj więcej...
STRAJK

08.04.2019

SZANOWNI RODZICE / OPIEKUNOWIE PRAWNI Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Babach informuje, że nauczyciele naszej szkoły przystąpili do Ogólnopolskiego Strajku Oświatowego. W związku z tym w szkole od dnia 8 kwietnia 2019r. do odwołania nie będą odbywać się zajęcia dydaktyczno - wychowawcze. Aktualne informacje będą zamieszczane na stronie internetowej.

Czytaj więcej...
,,Wszystkie Kolory Świata'' - prezentacja lalek

18.12.2018

,,Wszystkie Kolory Świata'' - prezentacja lalek

    W piątek 13 grudnia na specjalnym apelu zostały zaprezentowane lalki, które uszyli uczniowie naszej szkoły w ramach programu UNICEF ,,Wszystkie Kolory Świata''. Cechowała je różnorodność i pomysłowość.  Następnie prace zostały przekazane na aukcję, która odbyła się 15 grudnia w kościele pod wezwaniem Św. Stanisława Kostki w Babach. Tam dzięki życzliwości księdza proboszcza członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu ,,PROMYK'' sprzedawali lalki za minimum 10zł. W sumie sprzedanych zostało 56 prac i zebrano 877,40zł. Druga aukcja odbędzie się na styczniowych zebraniach z rodzicami. Cała kwota zostanie przekazana na szczepionki dla dzieci w Afryce. Akcję nadzoruje opiekun SU  i Szkolnego Koła Wolontariatu p. Adamina Marek-Kot.

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka